Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo W Sieci

Przydatne wskazówki i narzędzia zapewniające bezpieczne i świadome przeglądanie internetu.

Drodzy uczniowie,

miejcie na uwadze poniższe punkty, gdy używacie komunikatora internetowego, czatujecie czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:

 1. Zwróćcie uwagę na informacje, zdjęcia, komentarze, które umieszczacie w Sieci. Każdy może je przeczytać, zobaczyć, udostępnić. Wasz wizerunek może zostać wykorzystany w niewłaściwy sposób.
 2. W trosce o Wasze bezpieczeństwo korzystajcie z Internetu anonimowo. Nie ujawniajcie swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres e-mail, adres domowy czy numer telefonu.
 3. Jeśli osoba, którą poznacie w Sieci, będzie nalegać na spotkanie, poinformujcie o tym rodziców lub opiekunów. Nigdy na takie spotkanie nie chodźcie w pojedynkę; zabierzcie ze sobą osobę dorosłą.
 4. Bądźcie szczerzy i uprzejmi! Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu.
 5. Pamiętajcie o zainstalowaniu programów antywirusowych na waszych komputerach, telefonach, skanerach. Nie otwierajcie nieznanych wiadomości e-mail ani nie klikajcie w podejrzane linki.
 6. Zadbajcie o bezpieczne hasła. Hasła nie udostępniajcie nikomu.
 7. Nie wszystkie informacje zamieszczane w Internecie są prawdziwe. Bądźcie ostrożni i czujni; sprawdzajcie przeczytaną informację w kilku źródłach.
 8. Jeśli cokolwiek napotkane w Sieci wzbudza w Was niepokój, niezwłocznie poinformujcie o tym rodzica bądź wychowawcę.

Bezpieczne korzystanie z Internetu

 1. Przestrzegaj netykiety – pisz kulturalnie, na temat, poprawnie, bez błędów; używaj polskich znaków; NIE KRZYCZ (czyli nie pisz wielkimi literami).
 2. Nie rozsyłaj spamu, niechcianych odnośników do stron ani „łańcuszków szczęścia”. Prawdziwość informacji możesz sprawdzić w internecie.
 3. Używaj programów antywirusowych i zapór ogniowych (firewall).
 4. Stosuj zabezpieczenie swojej sieci WiFi, najlepiej używając protokołu WPA-2 i ustawiając niestandardowe hasło do zmian konfiguracji sieci.
 5. Dbaj o bezpieczeństwo swoich haseł. Ważne usługi (dostęp do banku, portalu aukcyjnego) zabezpieczaj hasłami o wysokiej złożoności, tzn. co najmniej 8 znaków, w tym duże i małe litery, cyfry, znaki niealfanumeryczne.
 6. W przypadku ujawnienia lub jedynie podejrzenia ujawnienia hasła należy je niezwłocznie zmienić.
 7. Nie ujawniaj nikomu haseł, loginów, kodów PIN i CVV2, numerów kart, zwłaszcza gdy byłbyś proszony o te informacje drogą e-mailową.
 8. Konto bankowe (lub kartę kredytową), które wykorzystujesz do płatności online, zasilaj niewielkimi kwotami (niezbędnymi do zrealizowania pojedynczej transakcji).
 9. Jeżeli kupujesz towary i usługi w internecie, zawsze dokładnie zapoznaj się z ich opisem. Przeczytaj regulamin sklepu lub aukcji, sprawdź koszty przesyłki, możliwości zwrotu lub reklamacji produktu. Poszukaj też opinii internautów o sprzedawcy.
 10. W czasie nawiązywania internetowych znajomości zachowuj ostrożność. Nie zawsze rozmówca z chatu czy komunikatora musi mieć wobec ciebie dobre zamiary. Nie obdarzaj go bezgranicznym zaufaniem. Postaraj się zweryfikować swoją wiedzę na jego temat u innych źródeł. Na spotkania umawiaj się w miejscach publicznych, w towarzystwie innych osób.

Szczególnym problemem związanym z rozwojem nowoczesnej technologii jest cyberprzemoc. To wszelkiego rodzaju wyśmiewanie innych, kompromitowanie i poniżanie ich, znieważanie, nękanie, zastraszanie i tym podobne czynności dokonywane z wykorzystaniem usług internetowych (np. poczta elektroniczna, fora dyskusyjne, portale społecznościowe) oraz telekomunikacyjnych (np. SMS, MMS). Osoby dokonujące cyberprzemocy muszą sobie zdawać sprawę z konsekwencji swoich czynów. Groźby, pomówienia, znieważanie, a od niedawna również nękanie (stalking) są czynami karalnymi według polskiego prawodawstwa. Naprawienie wyrządzonej szkody poprzez usunięcie krzywdzących treści jest przeważnie bardzo trudne do zrealizowania – w globalnej sieci będą one już powielone w setkach egzemplarzy i przechowywane na dziesiątkach serwerów na całym świecie.

Jeżeli czujesz, że problem cyberprzemocy dotyczy również ciebie – zwróć się o pomoc do organizacji Safer Internet, pedagoga szkolnego lub wychowawcy.

Kompendium ,,Bezpieczeństwo dzieci online”