Kolejny raz byliśmy uczestnikami Łódzkich Dni Informatyki. Jest to największy event z obszaru ICT w województwie łódzkim organizowany od 2017 roku na kampusach Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej technikum programistycznego uczestniczyli w wykładach dotyczących uniwersalnych generatywnych modeli językowych (GMJ, ang. LLM), tworzonych przez światowych gigantów technologicznych. Opiekę nad uczniami sprawoowali pan Tomasz Orłowski i pani Beata Korytna. Wykład zwracał uwagę na potrzebę tworzenia modeli dostosowanych do przetwarzania języka polskiego. Takie założenie z pewnością przyświeca autorom polskiego modelu językowego PLLuM. Poza kwestiami technicznymi omówione zostały istotne aspekty prawne oraz potencjalne zastosowania PLLuM jako modelu dostosowanego do generowania i przetwarzania języka polskiego.
Niezwykle ciekawy temat cybersecurity przedstawili przedstawiciele firm ZF i HARMAN. Wykłady pt. „Czemu cybersecurity pokonało największych?” i „Mam nowoczesny samochód – co może pójść źle? „ obrazowały potencjalne zagrożenia wynikające z poziomu zaawansowania współczesnych samochodów.
Uwieńczeniem całego pobytu był udział w warsztatach „Mikrokontrolery” gdzie uczniowie poznali zastosowania systemów mikroprocesorowych w codziennym życiu. Powszechność ta jest spowodowana ogromnymi możliwościami i innowacjami, jakie oferują współczesne mikrokontrolery, których zastosowania odnajdujemy w budowie dronów i drukarek 3D. Na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej można było przekonać się jak łatwo programować mikrokontrolery np. sterowanie diodami LED typu RGB. Każdy mógł zaprogramować swój mikrokontroler i zobaczyć go w działaniu.
Do obaczenia za rok na kolejnych warsztatach :).