Edukacja na miarę XXI wieku. Nowy kierunek: Technik Cyberbezpieczeństwa

To bezprecedensowy, historyczny moment dla lokalnej edukacji, który na zawsze zmieni postrzeganie kształcenia zawodowego w naszym regionie. Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu odnieśli spektakularny sukces, zdobywając prestiżowy tytuł Wicemistrzów Polski w ogólnopolskim finale elitarnego konkursu CyberSkiller Challenge 2026. Wyczerpujące zmagania w Warszawie jednoznacznie pokazały, że to właśnie w wieluńskim „Koperniku” kształcą się obecnie największe młode talenty polskiej teleinformatyki.
Wychodząc naprzeciw gigantycznemu zapotrzebowaniu rynku oraz dynamicznie rozwijającemu się światu nowych technologii, szkoła uruchamia od nowego roku szkolnego absolutną nowość: kierunek Technik Cyberbezpieczeństwa. To unikalna i elitarna propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą przekuć swoje pasje w pewny, stabilny, doskonale płatny i szanowany na całym świecie zawód. Zobacz, jak zdobyć wykształcenie, które gwarantuje sukces już na starcie dorosłego życia.
Spektakularny sukces w Warszawie. Jak „Kopernik” podbił Polskę?
Ochrona danych, kryptografia oraz odpieranie zaawansowanych ataków hakerskich to dla uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Wieluniu nie są wyłącznie suche definicje z podręczników, ale realne, praktyczne umiejętności na najwyższym europejskim poziomie. W wielkim finale szóstej edycji ogólnopolskiego turnieju CyberSkiller Challenge 2026, reprezentacja naszej szkoły stanęła na podium, ustępując miejsca jedynie ścisłej czołówce kraju.
Zmagania finałowe, które odbyły się w Warszawie, wymagały od uczestników nie tylko gigantycznej wiedzy technicznej, ale również żelaznych nerwów i umiejętności pracy pod ogromną presją czasu. Rywalizacja toczyła się w niezwykle wymagającej formule CTF (Capture the Flag), będącej symulacją realnych incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego oraz prób włamań do struktur bazodanowych. Młodzi informatycy z Wielunia udowodnili, że potrafią myśleć nieszablonowo, błyskawicznie analizować zagrożenia i skutecznie zabezpieczać systemy operacyjne przed cyberprzestępcami. Tytuł Wicemistrzów Polski to jasny sygnał dla całego kraju: w Wieluniu stworzono ośrodek dydaktyczny, który z powodzeniem konkuruje z największymi aglomeracjami w Polsce. Sukces ten otwiera przed naszymi uczniami drzwi do najlepszych uczelni i otwiera drogę do kariery w globalnych korporacjach technologicznych.

Cyfrowy świat potrzebuje obrońców. Zrozumieć wyzwania jutra.
W dobie powszechnego dostępu do Internetu, bankowości elektronicznej i mediów społecznościowych bezpieczeń-stwo danych stało się jednym znajważ-niejszych wyzwań współczesnego świata. Żyjemy w czasach, w których niemal każda sekunda naszej codzienności jest powiązana z przestrzenią wirtualną. Ta ogromna wygoda niesie ze sobą jednak potężne zagrożenia. Współczesny świat codziennie zmaga się z falą cyberataków, wycieków danych, prób wyłudzeń finansowych oraz infekcji złośliwym oprogramowaniem.
Coraz częstsze cyberataki na firmy, instytucje publiczne i użytkowników indywidualnych sprawiają, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa należą obecnie do najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy. Zespół Szkół nr 3 w Wieluniu po raz pierwszy proponuje nowy kierunek: technik cyberbezpieczeństwa, który w szeroki sposób otwiera drzwi do atrakcyjnej i dobrze płatnej kariery zawodowej. To propozycja dla młodych ludzi interesujących się informatyką, nowoczesnymi technologiami oraz zagadnieniami związanymi z ochroną danych i sieci komputerowych. Wybór tego kierunku to świadoma i dalekowzroczna inwestycja w umiejętno-ści, które będą niezbędne dla świata przez wiele kolejnych lat.
Infrastruktura na miarę Doliny Krzemowej. Nowa, dedykowana pracownia.

Skuteczna nauka informatyki i odpierania cyberzagrożeń jest niemożliwa bez dostępu do zaawansowanych technologii. W „Koperniku” infrastruktura idzie w parze z wiedzą. Nowa pracownia – dedykowana do realizacji programu nauczania z zakresu technika cyberbezpieczeństwa – to nowoczesne, w pełni wyposażone w profesjonalny sprzęt miejsce, które pozwala realizować zajęcia na poziomie odpowiadającym najwyższym wymaganiom współczesnego rynku pracy. W nowo otwartej sali dydaktycznej znalazły się między innymi:
- Jednostka centralna usług AI, katalogowych i plikowych: Potężny, zaawansowany serwer wykorzystywany podczas zajęć do nauki administracji systemami, zarządzania użytkownikami, bezpiecznego przechowywania danych oraz poznawania praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji w cyberbezpie-czeństwie. Dzięki temu uczniowie pracują w środowisku zbliżonym do tego, które spotkają w przyszłej pracy zawodowej.
- Laptopy Dell Pro Max 16 MC162S0: Nowoczesne i niezwykle wydajne komputery przenośne umożliwiają realizację najbardziej wymagających zadań związanych z analizą bezpieczeństwa, zaawansowaną konfiguracją sieci, pracą w środowiskach wirtualnych oraz obsługą specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przez ekspertów cyberbezpieczeństwa.
- Kamery HD USB Rocware RC16 z mikrofonem: Sprzęt ten wspiera prowadzenie zajęć online, webinariów, konsultacji z czołowymi ekspertami branżowymi z całego świata oraz realizację projektów zespołowych. Uczniowie uczą się również profesjonalnej komunikacji zdalnej, która jest obecnie absolutnym standardem w branży TT.
- Szafki do przechowywania i ładowania laptopów: Zapewnia ona w pełni bezpieczne przechowywanie cennego sprzętu oraz jego stalą gotowość do pracy, co pozwala sprawnie i bezawaryjnie organizować codzienne zajęcia praktyczne i projektowe.

Kompleksowy program nauki. Czego uczą się przyszli technicy cyberbezpieczeństwa?
Edukacja zawodowa w wieluńskim ,,Koperniku” stawia na wszechstronność. Program nauczania został zaprojektowany tak, aby przekazać uczniom pełen wachlarz twardych kompetencji technicznych. Podczas pięciu lat intensywnej nauki, przyszli technicy cyberbezpieczeństwa zdobywają unikalną wiedzę i umiejętności z zakresu:
- Projektowania i administrowania sieciami kom-puterowymi – poznawanie architektury sieciowej od podstaw, co pozwala na budowanie stabilnych i bezpiecznych połączeń wewnątrz firm,
- Zabezpieczania systemów informatycznych przed cyberatakami – nauka myślenia jak haker, aby skutecznie przewidywać ruchy przestępców i tworzyć nieprzebyte bariery ochronne,
- Wykrywania i analizowania zagrożeń cyfrowych
- monitorowanie ruchu sieciowego w poszukiwaniu anomalii, złośliwego oprogramowania oraz po-dejrzanych aktywności,
- Ochrony danych osobowych i informacji firmowych – wdrażanie zaawansowanych polityk bezpieczeństwa, szyfrowania oraz systemów auto-ryzacjidostępu,
- Konfiguracji serwerów oraz usług sieciowych
- praktyczne zarządzanie serwerami Windows i Linux, które stanowią fundament każdej nowoczesnej korporacji,
- Stosowania narzędzi sztucznej inteligencji wspierających bezpieczeństwo IT – wykorzystanie nowoczesnych algorytmów Al do automatycznego wykrywania zagrożeń i analizowania danych,
- Reagowania na incydenty bezpieczeństwa usuwania skutków ataków – nauka sprawnego działania w sytuacjach kryzysowych, minimalizowania strat oraz przywracania systemów do pełnej sprawności.

Kim zostaniesz po ukończeniu szkoły?
Paszport do globalnej kariery.
Dzięki nauce w tak zaawansowanym środowisku, absolwenci szkoły będą posiadali unikalne kompetencje, które są niezwykle wysoko cenione zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Absolwenci Zespołu Szkół nr 3 w Wieluniu będą wszechstronnie przygotowani do podjęcia pracy bezpośrednio po szkole lub do kontynuowania nauki na prestiżowych wyższych uczelniach technicznych. Z powodzeniem znajdą zatrudnienie jako:
- Administrator sieci komputerowych-dbający o stabilność połączeń,
- Specjalista ds. bezpieczeństwa IT – tworzący tarcze ochronne systemów,
- Analityk cyberzagrożeń – monitorujący potencjalne punkty zapalne w sieci,
- Administrator systemów informatycznych – zarządzający serwerami i strukturami danych,
- Pracownik działów bezpieczeństwa – w dynamicznych firmach prywatnych oraz kluczowych instytucjach publicznych.

Nie tylko korzystaj z technologii – naucz się ją chronić.
Zostań Technikiem Cyberbezpieczeństwa
Zespól Szkól nr 3 im. Miko/aja Kopernika, ul. Sieradzka 54, 98-300 Wieluń; tel. 43 8434632; https:llkopernik.wielun.pll; https:l/www.facebook.com/zs3wielunl

