Na hiszpańskim rynku pracy

Uczniowie klasy III technik spedytor (15 osób) w okresie 4.05 – 1.06.2019 r. przebywają w mieście Saragossa w Hiszpanii, gdzie odbywają praktyki stażowe w ramach projektu Erasmus + Europa Kształci Zawodowo V.

Uczniowie w tym okresie będą zdobywać umiejętności zawodowe w firmach logistyczno – spedycyjnych:

Commercial Aragon – dział montażu paneli (4 osoby),

Farmalogic – dział pakowania i magazynowania leków (4 osoby),

Drolimsa – magazyn środków chemicznych plus praca w biurze (4 osoby),

Crealmat – dział tekstylny (3 osoby).

Praktyki zagraniczne to nie tylko zdobywanie kompetencji zawodowych (praca), ale również zdobywanie i poszerzanie umiejętności językowych. Nasi uczniowie przebywają w miejscu, gdzie większość osób, z którymi się spotykają na co dzień, porozumiewa się w języku hiszpańskim. Są zatem motywowani do formułowania wypowiedzi w tym właśnie języku.(Przypomnijmy, że w ferie w Zespole Szkół nr 3 im. M.Kopernika w Wieluniu uczestniczyli oni w kursie językowym zorganizowanym również w ramach projektu Erasmus + Europa Kształci Zawodowo V).

W miejscach stażowych nawiązują się przyjaźnie. Młodzież spotyka ludzi z różnych krajów, przez co otwiera się na różnorodność kulturową.

Program kulturowy wypełnia czas wolny. Umożliwia poznanie: kultury, bogatej i zróżnicowanej historii oraz kuchni Hiszpanii, jakże innej od polskiej.

Młodzież wraz z opiekunem – panią Beatą Korytną – zwiedziła najważniejsze miejsca w Barcelonie, miasteczko nadmorskiego – Badalonia (z pięknymi uliczkami i cudowną plażą), miasteczko Jaca u podnóży gór Pirenejów, wzięła również udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w parku linowym.

Uczniowie również samodzielnie starają się poznawać kulturę i zabytki Saragossy. Wiedzą już gdzie: zjeść najlepsze lody, najlepsze tacos, zrobić zakupy w przystępnych cenach, gdzie zrobić pranie. Znają coraz więcej słów i zwrotów hiszpańskich. Wolne popołudnia spędzają w parkach, na skwerach przy fontannach.

Praktykantom z Wielunia sprzyja pogoda, która lubi być kapryśna, z uwagi na – słynne tu – silnie wiatry.