Nasi uczniowie uczestniczyli w projekcie „Obywatele polscy w KL Auschwitz”. Zwiedzaniu studyjnemu obozu Auschwitz- Birkenau towarzyszyły warsztaty prowadzone przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.
Podsumowaniem projektu będzie dwudniowa konferencja dla nauczycieli i edukatorów – opiekunów grup, które wzięły udział w wizytach studyjnych. Będzie ona okazją do wymiany doświadczeń, wniosków i uwag dotyczących organizacji wyjazdów do miejsc pamięci jako uzupełnienia istniejących programów nauczania w szkole. Projekt realizowany będzie do końca roku 2020, w ramach wydarzeń związanych z 80. rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, między innymi z Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Sosnowca, Krakowa i Warszawy. Od tej pory obywatele II RP byli wysyłani do obozu ze wszystkich regionów okupowanego przez Niemców kraju aż do jesieni 1944 r. Oni też do połowy 1942 r. stanowili większość więźniów. Była to bardzo różnorodna grupa osób, wśród których możemy znaleźć zarówno przedstawicieli warstw przywódczych, inteligencji, duchowieństwa katolickiego, działaczy konspiracji, wojskowych, jak i ludność cywilną z tzw. łapanek, akcji przesiedleńczych lub odwetowych czy osoby uznane za nieuleczalnie chore. Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Przed naszą szkołą zakwitły krokusy zasadzone przez uczniów – upamiętniające dziecięce ofiary Holocaustu.