SPECYFIKACJA REKRUTACJI
Przedmioty punktowane – język polski, matematyka, geografia, język obcy.
Spedytor organizuje przewozy, szuka klientów, ustala szczegóły transportu, negocjuje ceny usług i rozlicza je. Poszukuje dodatkowych klientów, by efektywnie wykorzystać środek transportu na całej trasie. Odpowiada za wypełnianie druków celnych oraz odprawy towarów przy eksporcie i imporcie. Doradza w wyborze gestii transportowej, środka i drogi przewozu oraz planuje potrzeby placówki transportowej, określając niezbędną liczbę środków do przewozu.
Zajmuje się także ubezpieczeniem towaru, opracowywaniem instrukcji dla klientów, zawieraniem umów, sporządzaniem dokumentów przewozowych i nadzorowaniem procesu przewozowego. Organizuje załadunek, wyładunek i monitoruje operacje przeładunkowe. Zapewnia także uzgodnienie sposobów i miejsca dostarczenia ładunku, a na życzenie klienta zajmuje się czasowym magazynowaniem. Jego miejscem pracy jest biuro oraz miejsce załadunku, rozładunku lub przeładunku towarów, gdzie używa telefonu, faksu, komputera i innych narzędzi do kontaktu z klientami i śledzenia transportu przesyłek.
Cele kształcenia w zawodzie spedytor
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik spedytor jest przygotowany do wykonywania następujących zadań:
- planowania i organizowania prac związanych z przewozem ładunków,
- prowadzenia dokumentacji związanej z realizacją zadań transportowo-spedycyjnych,
- prowadzenia dokumentacji dotyczącej rozliczeń z klientami i kontrahentami krajowymi oraz zagranicznymi,
- wykonywania prac związanych z monitorowaniem przebiegu procesu transportowego.
Miejsce zatrudnienia technika spedytora
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik spedytor może być zatrudniony w:
- przedsiębiorstwach spedycyjnych, transportowych, logistycznych,
- agencjach obsługi portów morskich, lotniczych oraz bazach transportowych komunikacji samochodowej, kolejowej i lotniczej,
- w hurtowniach zaopatrujących placówki handlowe
Praktyki zagraniczne
W ramach współpracy międzynarodowej realizujemy projekty mobilności edukacyjnej – Erasmus+. Uczniowie uczestniczący w projektach odbywają praktyki zagraniczne (Włochy – Bolonia, Irlandia – Cork, Niemcy – Berlin, Portugalia – Evora) i otrzymują potwierdzenie zdobytych kwalifikacji w postaci dokumentów CV Europass, Europass Mobilność.
Rozwój transportu i spedycji spowodował, że technik spedytor jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów na świecie.